Szkolenie wojewódzkie w ramach akcji „Masz Głos”

Zapraszamy na szkolenie pn.: „Jak wykorzystać nowe narzędzia wpływania na władzę, tak by skutecznie zmieniać swoje otoczenie?” które, odbędzie się 08.09.2017 r. (sobota) w godz. od 10.00 do 16.00 w siedzibie OWES na Dąbrowskiego 41D/3 w Zielonej Górze.

Szkolenie zatytułowane „Jak wykorzystać nowe narzędzia wpływania na władzę, tak by skutecznie zmieniać swoje otoczenie?” dotyczyć będzie przepisów ustawy o samorządzie gminnym w tym: podstawowych regulacji dotyczących budżetu obywatelskiego, komisji skarg, wniosków i petycji, roli przewodniczącego rady gminy w stosunku do pracowników urzędu, interpelacji radnych, raportu o stanie gminy, obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Szkolenie poprowadzi Szymon Osowski, szczecinianin, prawnik związany z Siecią Obywatelską Watchdog Polska od 2007 roku, a od 2010 prezes stowarzyszenia. Na co dzień przygląda się tworzeniu prawa w obszarze jawności i praw obywatelskich. Zajmuje się informacją publiczną, funduszami sołeckimi i prawnymi aspektami działania administracji. Od 2012 roku jest notowany w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce (w 2014 roku – zajął 9 miejsce), publikowanym przez Dziennik Gazeta Prawna.

Aby zapisać się na szkolenie wystarczy wypełnić formularz

O akcji Masz Głos

Ideą akcji Masz Głos jest wzmacnianie współpracy pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi, więc ze względu na nadchodzące wybory ta edycja akcji będzie miała szczególny charakter. Od ich wyniku zależy bowiem nie tylko to, jaki będzie kierunek lokalnej polityki przez następnych pięć lat w danej gminie czy powiecie, ale także to, kto będzie w tym czasie partnerem dla oddolnych inicjatyw. W związku z tym, przez pierwsze tygodnie nowej edycji akcji będziemy zachęcać uczestników do przygotowywania swoich gmin na nadchodzące wybory – mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji z Fundacji im. Stefana Batorego.

Przygotowywanie gminy ma polegać przede wszystkim na uświadamianiu mieszkańców i mieszkanek o znaczeniu październikowych wyborów i zachęcaniu ich do pójścia do urn wyborczych. Poza tym chodzi również o sprawdzanie, czy lokalne instytucje wywiązują się ze swoich zobowiązań, a kandydaci i kandydatki przestrzegają prawa prowadząc kampanię. Ważne jest także pobudzanie lokalnej debaty publicznej – organizowanie dyskusji między osobami ubiegającymi się o sprawowanie mandatów radnych oraz wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast i pytanie ich o stanowiska w sprawach ważnych dla mieszkanek i mieszkańców.

Akcja Masz Głos organizowana jest przez Fundację im. Stefana Batorego, a za lokalne wsparcie w województwie lubuskim odpowiada Stowarzyszenie POLITES. We wszystkich działaniach – zarówno tych dotyczących wyborów, jak i innych – uczestnicy i uczestniczki mogą liczyć na pomoc doświadczonych koordynatorów i koordynatorek. Oprócz wsparcia ze strony ekspertek i ekspertów, udział w akcji Masz Głos daje także możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach, korzystania z szerokiej gamy materiałów edukacyjnych dotyczących lokalnej partycypacji obywatelskiej, a także otrzymania mikrograntu na działania. Uczestnictwo w akcji pozwala również na poznanie i wymianę doświadczeń z osobami działającymi lokalnie z innych części kraju. Ponadto, najbardziej skuteczni w realizacji swoich pomysłów mogą liczyć na zdobycie nagrody „Super Samorząd”, którą organizatorzy przyznają za wzorowe przykłady współdziałania pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi. 25 maja podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie taką nagrodę odebrała m.in. grupa PRO Świebodzin za wprowadzenie we współpracy z lokalnymi władzami programu „Młodzież Ma Głos”.

Nabór do akcji Masz Głos trwa do 23 września. Udział w akcji jest bezpłatny. Aby dołączyć do akcji, należy zarejestrować się na stronie www.maszglos.pl.

Więcej o akcji i szkoleniach znajdą Państwo pod tym linkiem:

Umieszczono w kategoriach: Szkolenia