7 listopada, 2024
XII Słubickie Forum Organizacji Pozarządowych
Serdecznie zapraszamy wszystkie organizacje pozarządowe, aktywistów oraz mieszkańców Gminy Słubice do wzięcia udziału w XII Słubickim Forum Organizacji Pozarządowych, które odbędzie się 21.11.2024 o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Collegium Polonicum.
Forum będzie doskonałą okazją do dyskusji na ważne tematy dotyczące naszej społeczności. Podczas XII Forum omówione zostaną możliwości pozyskiwania środków przez organizacje pozarządowe z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Omówiony zostanie również temat edukacji w kontekście NGO, która ma na celu rozwijanie i wspieranie lokalnych społeczności poprzez różnorodne projekty edukacyjne.
W części warsztatowej skupimy się na obszarach działalności NGO na terenie gminy Słubice. Będzie możliwość konsultacji uchwały w sprawie określenia warunków i trybu finansowania rozwoju sportu na terenie gminy Słubice. Przedstawimy projekt uchwały oraz zbierzemy opinie i pomysły na poprawę wsparcia dla sportu lokalnego. Kolejnymi tematami stolików dyskusyjnych będzie: Budżet Obywatelski oraz Inicjatywa Lokalna w gminie Słubice. Omówimy doświadczenia z budżetem obywatelskim gmin gdzie budżet jest realizowany, możliwości jego rozwoju, a także poruszymy możliwości realizacji inicjatyw lokalnych. Porozmawiamy również o roli edukacji nieformalnej w rozwoju społeczności lokalnych oraz możliwości współpracy z organizacjami edukacyjnymi.
Będzie to doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń oraz wspólnego wypracowania rozwiązań, które będą służyły rozwojowi naszej Gminy.
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 15.11.2024 r. na adres e-mail: sekretariat@fundacjacp.org lub telefonicznie pod numerem: 603- 112-487
Liczymy na Państwa obecność i aktywny udział!
Program:
Czytaj więcej
Organizacje pozarządowe
29 października, 2024
Bezpłatne szkolenia dla lubuskich NGO
Lubuskie organizacje pozarządowe zapraszamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach realizowanych w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami” przez Stowarzyszenie Centrum PISOP we współpracy z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze i Fundacja na rzecz Collegium Polonicum. Poniżej znajduje się harmonogram szkoleń wraz z formularzami zgłoszeniowymi.
Szkolenia przeznaczone są dla przedstawicieli lubuskich organizacji pozarządowych. Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy za pośrednictwem formularzy zgłoszeniowych.
➡️ 31.10.2024 r., szkolenie: ABC projektugodz. 9.00–15.00, miejsce: OWES Zielona Góra (ul. Dąbrowskiego 1 – IV piętro)Prowadząca: Agata Fogelzakres tematyczny:
uniwersalne podstawy przygotowywania wniosków przez organizacje pozarządowe;
gdzie szukać informacji o trwających i przyszłych naborach i konkursach.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/umt4Jp8Jz4RmSAQe6
➡️ 08.11.2024 r., szkolenie: Standardy ochrony małoletnichgodz. 16.00–19.00, miejsce: OWES Zielona Góra (ul. Dąbrowskiego 1 – IV piętro)Prowadzący: Adam Szulczewskizakres tematyczny:
które organizacje pozarządowe muszą wdrożyć i stosować standardy ochrony małoletnich;
jaki jest minimalny zakres standardów;
jakie obowiązki ciążą na organizacji pozarządowej prowadzącej działania dla dzieci;
gdzie szukać wzorów dokumentów do zastosowania w Twojej organizacji.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/fRjrfA5xJih4sADx5
➡️ 13.11.2024 Słubice Od pomysłu do projektu Marta Stachowskagodz. 16.00–19.00, miejsce: Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, ul. Kościuszki 1, Słubice.Prowadząca: Marta Stachowskazakres tematyczny:dowiesz się jak w sposób twórczy wykorzystać logikę projektową do ubrania swoich pomysłów na działania społeczne w projekty gotowe do realizacji.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/hPjqphNf72KWTt3o6
➡️ 23.11.2024 r., szkolenie: Zarządzanie w organizacjigodz. 9.00–15.00, miejsce: OWES Zielona Góra (ul. Dąbrowskiego 1 – IV piętro)Prowadząca: Anna Szmydzakres tematyczny:Szkolenie ma na celu dostarczenie wiedzy, inspiracji i umiejętności w zakresie:
wzmocnienia kompetencji liderskich,
podniesienia efektywności zarządzania zespołem, projektami,
poprawy komunikacji w zespole,
kształtowania podejścia analitycznego i strategicznego w organizacji.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/XhTT119CZfvNcnL76
➡️ 30.11.2024 r., szkolenie: Realizacja zadań publicznych przez NGOgodz. 9.00–15.00, miejsce: OWES Zielona Góra (ul. Dąbrowskiego 1 – IV piętro)Prowadząca: Agata Fogelzakres tematyczny:
dowiesz się jak przygotować wniosek o realizację zadania publicznego w trybie otwartego konkursu ofert i trybie pozakonkursowym;
poznasz stosowane formularze ofert, ramowy wzór umowy o realizację zadania publicznego i formularz sprawozdania;
otrzymasz praktyczne informacje przydatne przy rozliczaniu zadań, w tym dot. dokumentacji zadania, ponoszenia wydatków czy wkładu własnego.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/dkEVrEeFqhSrRrSf7
➡️ 07.12.2024 r., szkolenie: Od pomysłu do projektugodz. 9.00–15.00, miejsce: OWES Zielona Góra (ul. Dąbrowskiego 1 – IV piętro)Prowadząca: Anna Szmydzakres tematyczny:
dowiesz się jak w sposób twórczy wykorzystać logikę projektową do ubrania swoich pomysłów na działania społeczne w projekty gotowe do realizacji.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/bMn2TxuXZwHuwFyN9
➡️ 13.12.2024 Słubice Standardy ochrony małoletnichgodz. 16.00–19.00, miejsce: Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, ul. Kościuszki 1, Słubice.Prowadzący: Adam Szulczewskizakres tematyczny:
które organizacje pozarządowe muszą wdrożyć i stosować standardy ochrony małoletnich;
jaki jest minimalny zakres standardów;
jakie obowiązki ciążą na organizacji pozarządowej prowadzącej działania dla dzieci;
gdzie szukać wzorów dokumentów do zastosowania w Twojej organizacji.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/NpRdtH1ipc8MrwSSA
Czytaj więcej
Organizacje pozarządowe
21 października, 2024
Polsko-Niemiecka Akademia Seniora – semestr jesienny
Zapraszamy do zapoznania się z planem zajęć semestru jesiennego 2024 Polsko-Niemieckiej Akademii Seniora. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, dwujęzyczne i bez ograniczeń wiekowych.
Polsko-Niemiecka Akademia SenioraWYKŁADY SEMESTR JESIENNY 2024
29.10.2024 r., godz. 15.00Collegium Polonicum – Mała Aula„Odżywianie w starszym wieku – proste, smaczne i zdrowe” – Manuela Friemel, Lebenshilfe Frankfurt (Oder) e.V.Następnie jesienny targ z konkursem na najlepszy produkt.
05.11.2024 r., godz. 15.00Collegium Polonicum – Mała Aula„Co można zrobić z wojną? Polska–Ukraina–konflikt na Bliskim Wschodzie” – Dr Krzysztof Wojciechowski
10.12.2024 r., godz. 15.00Bolfrasahaus – Sala Hanzy„Przewlekły ból w podeszłym wieku a jakość życia” – Dr Beata Niewiadomska
Kontakt:tel. +48 884-309-488e-mail: sekretariat@fundacjacp.org
Czytaj więcej
Ogłoszenia
11 października, 2024
Otwarcie jesiennego semestru Polsko-Niemieckiej Akademii Seniora
Już 15 października br. z radością zapraszamy wszystkich seniorów ze Słubic oraz Frankfurtu nad Odrą na uroczyste otwarcie oraz wykład inauguracyjny jesiennego semestru Polsko-Niemieckiej Akademii Seniora!
Data: Wtorek, 15 października 2024 r.Godzina: 15.00Miejsce: Mała Aula Collegium Polonicum w Słubicach
Wykład inauguracyjny:Tytuł: „Czy ucząc się całe życie stajemy się mądrzejsi?”Prelegent: Dr Krzysztof Wojciechowski – wieloletni dyrektor Collegium Polonicum, który odpowie na pytanie, czy uczenie się przez całe życie naprawdę czyni nas mądrzejszymi. Omówi również znaczenie edukacji w starszym wieku.
Muzyczne uświetnienie wydarzenia:Występ Frankfurckiego Chóru Lebensfreude, który dostarczy wspaniałej oprawy muzycznej.
Po wykładzie zapraszamy na poczęstunek!Czeka na Państwa mały poczęstunek i kawa, a także okazja do rozmów i wymiany inspiracji na nadchodzący semestr.
Polsko-Niemiecka Akademia Seniora jest realizowana przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.Partner projektu: Kooperationszentrum / Centrum Kooperacji Frankfurt an der Oder – Słubice.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Czytaj więcej
Ogłoszenia
9 października, 2024
Rozpoczęliśmy VIII edycję konkursu „Biznes Wrażliwy Społecznie”!
Lubuskie przedsiębiorstwa zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie konkursu „Biznes Wrażliwy Społecznie”! Na Wasze zgłoszenia czekamy do 22 listopada br.
Drodzy przedsiębiorcy czas podzielić się swoimi działaniami na rzecz społeczności lokalnej, współpracą ze szkołami, zaangażowaniem pracowników, wspieraniem organizacji pozarządowych, a być może realizacją własnych programów społecznościowych.
Rozpoczęliśmy nabór do kolejnej odsłony konkursu „Biznes Wrażliwy Społecznie”, w ramach którego nagradzamy społecznie zaangażowanych przedsiębiorców z terenu województwa lubuskiego.
Wystarczy do 22 listopada 2024 r. wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej konkursu bws.fundacjacp.org i czekać na kontakt z naszej strony.
Zgłoszeń działań w konkursie mogą dokonywać przedsiębiorcy jak również osoby lub organizacje korzystające z ich wsparcia lub współpracujące z nimi.
Szczegółowe informacje o konkursie, formularz zgłoszeniowy, regulamin konkursu oraz laureatów z lat poprzednich znajdziecie na stronie internetowej bws.fundacjacp.org.
Czytaj więcej
Ogłoszenia
8 października, 2024
Tydzień Seniora w Krośnie Odrzańskim
Centrum Aktywności Lokalnej w Krośnie Odrzańskim serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Osób Starszych oraz Europejskiego Dnia Seniora. Z tej okazji przygotowaliśmy bogaty program wydarzeń pełen warsztatów, atrakcji i spotkań, które odbędą się na poddaszu naszego Centrum.
Od 14 do 18 października 2024 roku czeka na Państwa wiele interesujących inicjatyw, a przez cały tydzień będzie można również podziwiać wystawę obrazów słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym Tygodniu Seniora!
Program Tygodnia Seniora:
14 października 2024 r., godz. 10:00
Uroczyste rozpoczęcie Tygodnia Seniora
„Seniorze, nie daj się oszukać” – spotkanie z Powiatową Komendą Policji w Krośnie Odrzańskim(Współorganizatorzy: Oddział Wojskowy PTTK przy Klubie w Krośnie Odrzańskim oraz POW „Integracja”)
15 października 2024 r., godz. 10:00
Warsztaty z EWELAB
Turniej gry w boccię i bingo
Warsztaty rękodzieła z Lokalną Grupą Działania
16 października 2024 r., godz. 10:00
Wykład: Profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego – połączony z ćwiczeniami w zakresie samoopieki i samopielęgnacji
Warsztaty kulinarne – zdrowe przekąski
Warsztaty rękodzieła z Lokalną Grupą Działania „Zielone Światło”
Występ Lubuskiego Biura Koncertowego – godz. 14:00
17 października 2024 r., godz. 10:00
Warsztaty plastyczne
„Spotkanie z poezją” – współorganizowane z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Krośnie Odrzańskim, godz. 16:00
18 października 2024 r., godz. 11:00
Występ Seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Krośnie Odrzańskim oraz Uczestników POW „Integracja”
Ważne informacje:
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 607 041 779 lub osobiście w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Piastów 2 (II piętro, wejście od ul. PCK).
Działania realizowane w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Gminę Krosno Odrzańskie.
Do zobaczenia w Centrum Aktywności Lokalnej!
Czytaj więcej
Lokalne inicjatywy
7 października, 2024
Nauczanie i uczenie się języka polskiego jako szansa na zbliżenie się społeczeństw Wielkopolski i Brandenburgii
Miło nam poinformować, że w ramach współpracy z Collegium Polonicum w Słubicach pomogliśmy pozyskać środki finansowe na realizację zadania publicznego pt.: „Nauczanie i uczenie się języka polskiego jako szansa na zbliżenie się społeczeństw Wielkopolski i Brandenburgii”
W ramach projektu, dzięki dr Ksymenie Filipowicz-Tokarskiej oraz mgr Agnieszce Skwarek, prowadzącym zajęcia ze studentami kierunku studia o Polsce w Collegium Polonicum w Słubicach, zrealizowane zostaną:
druk podręcznika „Karty pracy do nauki języka polskiego (A1)” z tłumaczeniem wstępu i komentarza gramatycznego na język niemiecki,
prezentacja wystawy promującej podręcznik, którą będzie można obejrzeć w Collegium Maius w Poznaniu od 7 do 18 października 2024 r.
warsztaty prezentujące pracę z podręcznikiem dla lektorów języka polskiego oraz osób uczących się języka polskiego.
Cechą wyróżniającą „Karty do nauki języka polskiego (A1)” jest forma podręcznika, a szczególnie wyraźne nastawienie jego struktury na samokształcenie, co czyni go ciekawą i innowacyjną propozycją dla osób rozpoczynających naukę języka polskiego.
Zadanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Czytaj więcej
Ogłoszenia
7 października, 2024
Szkolenie: Księgowość w organizacjach pozarządowych
Przedstawicieli lubuskich NGO zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu „Księgowość w organizacjach pozarządowych” – 10 października 2024 r. o godz. 16.00 w siedzibie Fundacji na rzecz Collegium Polonicum w Słubicach.
Szkolenie realizowane jest w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami” przez Stowarzyszenie Centrum PISOP we współpracy z Fundacją na rzecz Collegium Polonicum.
Na szkolenie zapraszamy przedstawicieli lubuskich organizacji pozarządowych (fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych, kół gospodyń wiejskich itd.). Przede wszystkim osoby prowadzące lub zamierzające prowadzić księgowość w organizacjach pozarządowych, a także członków zarządów i osoby odpowiedzialne w waszej organizacji za kontakty z biurem księgowym.
Szkolenie poprowadzi Dorota Zubko – samodzielna księgowa z wieloletnim doświadczeniem w zakresie księgowości w organizacjach pozarządowych.
Termin szkolenia:10 października 2024 r., godz. 16.00
Miejsce:Fundacja na rzecz Collegium Polonicum w Słubicach (ul. Kościuszki 1, budynek Collegium Polonicum II piętro pok. 208)
Prowadząca:Dorota Zubko – samodzielna księgowa z wieloletnim doświadczeniem
Formularz zgłoszeniowy:https://forms.gle/UiB819F4Rbz95hwW9
Osoba do kontaktu w sprawie szkolenia:
Marta Stachowska (m.stachowska@fundacjacp.org, tel. 603 112 487)
Czytaj więcej
Organizacje pozarządowe
24 września, 2024
Bezpłatna pomoc prawna
Bezpłatna pomoc prawna w ramach projektu „Nowoczesna Poradnia Prawa”, w którym nasza fundacja jest patronem.
Projekt ma na celu wyrównanie szans i zapewnienie wsparcia prawnego i obywatelskiego osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej poprzez dostarczenie wysokiej jakości usług.
Zakłada on udzielanie przez studentów pomocy prawnej w formie stacjonarnej i zdalnej, aby z usług mogli skorzystać wszyscy obywatele – osoby starsze, niepełnosprawne, mieszkańcy mniejszych miejscowości wykluczeni komunikacyjnie. Dzięki możliwości zdalnego doradztwa, z usług mogą skorzystać osoby nie tylko z gminy Słubice ale i z terenu woj. lubuskiego.
Inicjatywa pn. „Nowoczesna Poradnia Prawa” jest realizowana w ramach programu „Wsparcie inicjatyw poradniczych” dofinansowanego ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2023-2033.
Szczegóły oraz więcej informacji: tel.: +48 451 037 832 e-mail: studencka.poradnia.prawa@gmail.com
Czytaj więcej
Lokalne inicjatywy