Poznajcie laureatów konkursu Biznes Wrażliwy Społecznie edycji 2018

Za nami tegoroczna gala konkursu Biznes Wrażliwy Społecznie. Nagrodziliśmy dobre, i nie tylko dobre, bo najlepsze praktyki społeczne lubuskich przedsiębiorstw. Pokazują, że nie brakuje wśród nich „wrażliwców”, dla których liczy się człowiek, dobro wspólne i współpraca.

– Naszym konkursem chcemy przede wszystkim promować ideę zaangażowania społecznego wśród przedsiębiorców i pokazać, że działalność społeczna nie kłóci się z biznesową, a doskonale z nią współgra. To pokazują wyróżnione przez nas dobre praktyki. Są to pomysły, które odpowiadają na potrzeby, są wynikiem wrażliwości, odruchu serca, a prowadzą do dobrych zmian w środowisku. Warto o nich mówić i je promować – podkreśla Magdalena Tokarska,prezes Fundacji na rzecz Collegium Polonicum.

Podczas gali, która odbyła się 15 grudnia w przedświątecznej atmosferze w skansenie w Ochli, wyróżnieni przedsiębiorcy odebrali jedyne w swoim rodzaju nagrody. Ponownie, tak jak w zeszłym roku, do statuetek dołączone zostały vouchery na usługi podmiotów ekonomii społecznej. I niech ta współpraca się rozwija również w przyszłości!

Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 50 dobrych praktyk. Co ważne, nie nagradzamy firm, ale promujemy i wyróżniamy konkretne pomysły,pokazujące nowe oblicza współpracy i zaangażowania społecznego.

Poznajcie tegorocznych zwycięzców:

WSPÓLNA WARTOŚĆ – dobre praktyki zaangażowania społecznego i współpracy z podmiotami ekonomii społecznej:

  • OMNI MODO – firma z Nowej Soli.  Od 26. lat produkuje odzież wodoodporną, ubrania dla spawacza i ochrony indywidualne dla spawacza. Jednakże od kilku lat ich główną produkcją są torby reklamowe.

Nagrodzona dobra praktyka: współpraca z Warsztatami Terapii Zajęciowej z Nowej Soli. Firma zleca usługi na rzecz podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej. Tworzą wspólną wartość i nową jakość współpracy. Wrażliwość, jaką się wykazuje firma Omni Modo na osoby z niepełnosprawnością jest niewątpliwie drogowskazem dla biznesu.

  • MB- Pneumatyka Sp. z o.o. – firma zajmująca się produkcją części samochodowych. Elementy pneumatyki hamulcowej, złącz  zapewniających bezpieczną jazdę kierowcom.Firma wspiera rozwój młodych talentów, wspiera osoby narażone na wykluczenie społeczne, wyznacza nowe kierunki współpracy firmy z nauką.

Nagrodzona praktyka: biznesowe wsparcie podmiotów ekonomii społecznej. Za uwzględnienie w zakupach dóbr i usług współpracę z PES, np.zakup zdjęć do katalogów firmowych od spółdzielni socjalnej, zakup kartek świątecznych od fundacji osób niepełnosprawnych uzdolnionych artystycznie

Dobre praktyki w obszarze zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnej:

  • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA – Oddział w Zielonej Górze zajmuje się zagospodarowaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w północno-zachodniej Polsce. Firma jest największym dostawcą gazu na krajowy rynek. Firma ma bardzo aktywny dział Komunikacji i PR, który często jest motorem napędowym działań społecznych.  Prowadzą długoletnie projekty. W zeszłym roku otrzymali wyróżnienie za Otwarte Działania Twórcze. Prowadzą z sukcesem galerię Wystaw, edukują z Gazusiem.

Nagrodzona dobra praktyka: Akcje krwiodawcze „ Dar krwi na Dzień dziecka”, Dar Krwi na barbórkę” – firma ma długoletnią tradycję krwiodawstwa, akcje mają bardzo wymierne efekty w ilości oddawanej krwi, ale też włączają zewnętrzne podmioty do wspólnej inicjatywy.

  • Kancelaria Prawna Anna Giercarz – trudni się oferowaniem doradztwa prawnego z różnorodnych dyscyplin prawnych. Dwuosobowy zespół, który charakteryzuje się dużą wrażliwością i sprawczością działania. Odkrywają tajemnice RODO dla organizacji pozarządowych.

Nagrodzona praktyka : LUBUSZANKI – cykliczne spotkania networkingowe, integrujące kobiece środowisko biznesowe. Inicjatywa powstała w2017 r. Przez prawie półtora roku w spotkaniach wzięło udział prawie 200kobiet. Działa też bardzo aktywnie profil na FB dla Lubuszanek. Dziewczyny w ramach inicjatywy inspirują i organizują akcje pomocowe dla Domu Samotnej Matki z Zielonej Góry.

  • Aniśko Architektura Krajobrazu – firma zajmująca się projektowaniem przestrzeni dla ludzi i przyrody,  prowadzeniem wykładów i odczytów o ogrodach i przyrodzie, organizowaniem kursów i szkoleń o z zakresu architektury krajobrazu i ogrodnictwa. Przygotowywaniem wystaw związanych z krajobrazem i ogrodami.Niewielka firma mająca wielki wpływ na otoczenie. Pasja do architektury ogrodu pozwala zainspirować otoczenie, wpłynąć na większą otwartość społeczeństwa do siebie, zrozumienia otaczającej przestrzeni.

Nagrodzona dobra praktyka: projekt rewitalizacji otoczenia Ośna Lubuskiego – pokazują alternatywne i nowoczesne rozwiązania, współpracują z miastem i realizują projekty scalające mieszkańców.

  • AB Foods Polska Sp. z o.o. , Alumetal Poland Sp. z o.o.,  Jost Polska Sp. z o.o., Mazel S.A , Nord Napędy Sp. z o.o.

Nagrodzona dobra praktyka: inicjatywa NOWA PRACA – to współpraca pięciu nowosolskich firm, nie tylko promują na portalu własne wydarzenia, ale też realizują wspólne projekty i budują pozytywny wizerunek.Wspólne działania pokazują, że współpraca przy wspólnym celu jest niezwykle istotna nie tylko dla samych firm, ale też może i potrafi oddziaływać na szerszą skalę. Nawiązując relacje ze szkołami oraz z Uczniowską Spółdzielnią Socjalną firmy wyznaczają standard współpracy biznesu z edukacją.

Więcej o konkursie na: http://bws.fundacjacp.org/

Bądźmy w kontakcie!