Stworzymy nowe miejsce do aktywnego poznawania świata wokół nas!

Miło nam poinformować, że LGD Zielona Dolina Odry i Warty pozytywnie oceniła nasz wniosek na stworzenie miejsca do poznawania i odkrywania walorów naszego regionu. Miejsce to będzie służyło uczniom słubickich szkół, mieszkańcom i turystom.

W ramach dobrej współpracy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z gminą Słubice, nasza fundacja złożyła wniosek do LGD Zielonej Doliny Odry i Warty, aby na terenie gminy powstało miejsce, w którym będzie można lepiej poznać nasz region.

Miejsce to będzie mniejszą wersją centrum nauki, nakierowanego na aktywne poznawanie naszych regionalnych walorów. Zbierzemy sprzęt i ekspozycje do pokazywania i doświadczania rzeczy, które występują na pograniczu. Będzie to przede wszystkim dziedzictwo przyrodnicze – czyli nasza rzeka Odra, krajobraz łęgów, Ujście Warty, Lubuski Przełom Odry, puszcza rzepińska oraz historyczne – związane z osadnictwem, historyczną siedzibą biskupów lubuskich, fortyfikacjami, a także kulturowe, pozwalające poznawać życie na pograniczu dwóch narodów i kultur.

Będzie można wejść w buty naukowca czy dziennikarza

Nowe miejsce umożliwiać będzie poznawanie regionu na trzech poziomach: poznawania, doświadczania i aktywności. Poznawanie to tablice, ekspozycje i wystawy.

Doświadczanie oparte będzie  o sprzęt dzięki któremu będzie można „dotknąć” to co zostało zaprezentowane w „poznawaniu”, czyli np. mikroskopy, lunety, lornetki, sprzęt do badania wody i powietrza – planujemy zamontować stację na dachu Collegium Polonicum.

Pozwoli to na prowadzenie wielu interesujących doświadczeń i opracowywanie ich wyników. W buty naukowców będą mogli wejść uczniowie słubickich szkół, a także mieszkańcy i turyści, odwiedzający Słubice.

To nie wszystko. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w dziennikarstwie – przygotować mini reportaż czy poprowadzić wiadomości w studio.

Poziom aktywności zapewni różnego rodzaju sprzęt, który będzie można zabrać ze sobą na akcje i badania w terenie – na łąki, do miasta, na łodziach pływające po Odrze. Poznawać będzie można w ten sposób lokalną przyrodę, historię, czy kulturę. Już się do tego szykujemy – nasi animatorzy będą proponować ciekawe i inspirujące zajęcia.

Na razie jednak musimy uzbroić się w cierpliwość – czekamy na zakończenie procedur i podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Edukacja, Slider
Bądźmy w kontakcie!