Lubuskie Forum Organizacji Pozarządowych już za nami

Kilkadziesiąt organizacji pozarządowych m.in. z Gorzowa Wlkp., Szprotawy, Witnicy czy Żagania spotkało się w sobotę, 21 października 2023 r. w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze podczas Lubuskiego Forum Organizacji Pozarządowych.

Forum otworzyli gospodarze wydarzenia Magdalena Tokarska i Adam Szulczewski z Fundacji na rzecz Collegium Polonicum. Opowiadając m.in. o działaniach FCP realizowanych w ramach grantu instytucjonalnego finansowanego z Funduszy Norweskich w ramach Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Prezeska OFOP Karolina Dreszer-Smalec zaprezentowała i opowiedziała jak wyglądała praca nad propozycjami obywatelskimi dla Polski.
O tym jak budować potencjał lubuskiego sektora pozarządowego ze środków EFS+ mówił Kuba Wygnanski prezes Fundacja Stocznia.
Z kolei Adam Misiaszek – zastępca dyrektora Departamentu EFS w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Lubuskie-go zaprezentował możliwości realizacji działań przez NGO-sy w ramach środków EFS+ w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.
Magdalena Janosz ze Stowarzyszenie Kurka Wodna z Katowic zachęcała do korzystania z innowacji społecznej „Cenny Plastik” – rozwiązań pozwalających dać drugie życie przedmiotom wykonanym z plastiku.
O tym jak skutecznie prowadzić rzecznictwo na rzecz sektora pozarządowego opowiadał Piotr Frączak – koordynator Programu Rzecznictwa Krajowego OFOP.

Forum zakończyła debata: Przyszłość sektora obywatelskiego w Polsce – 20 lat ustawy o działalności pożytku publicznego. O tym jakie wnioski i rekomendacje na przyszłość, płyną z doświadczeń ostatnich 20 lat rozmawiali:
Karolina Dreszer-Smalec – prezeska OFOP,
dr Agnieszka Opalińska – z Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego , dyrektor biura Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego G,
Piotr Frączak – koordynator Programu Rzecznictwa Krajowego OFOP,
Kuba Wygnański – prezes Fundacji Stocznia.

Gorące podziękowania kierujemy do wszystkich gości i uczestników forum
Ukłony przesyłamy zespołowi Regionalne Centrum Animacji Kultury (z dyrektor Izabela Kumor-Pilarczyk na czele !) za możliwość skorzystania z zasobów Centrum Kreatywnej Kultury.

Fotorelacja: Karol Kolba

Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.