I Transgraniczny Piknik NGO za nami!

Trzeci sektor jest aktywny! W Słubicach podczas Pikniku NGO razem obok siebie wystawiły się organizacje pozarządowe z Polski i z Niemiec oraz spółdzielnie socjalne, które powstały dzięki pomocy Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Takie pozarządowe spotkania to już nasza tradycja! Tym razem w Słubicach, 14 lipca, podczas Miejskiego Święta Hanzy odbył  się kolejny Piknik NGO dla organizacji ze Słubic i Frankfurtu. Zorganizowany został przez naszą fundację na zlecenie obu miast w ramach projektu Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt nad Odrą & Słubice.

W miasteczku namiotowym, które stanęło na nadodrzańskiej łące swoją działalność prezentowało 20 aktywnych fundacji i stowarzyszeń. Przygotowali dla gości wiele atrakcji. Trodno w kilku zdaniach wymienić to, co działo się przez cały dzień!

Na przykład, na stoisku Stowarzyszenia Ochrony Praw Zwierząt Animals Słubice psy i koty mogły spróbować specjalnie dla nich przygotowanych przysmaków, a gośćmi specjalnymi były małe kociaki, które szukały nowych domów.

Stowarzyszenie Po PROstu zapraszało do kreatywnych zabaw. TWK Słubice zadawało różne zagadki i zapraszało na sudoku. Diabetycy mierzyli poziom cukru i ciśnienie i doradzali, jak dbać o zdrowie.

Fundacja Grupy Pomagamy rozdawała smakołyki, watę cukrową, popcorn i ciasto w zamian za datki do puszek, które są przeznaczane na pomoc ich podopiecznym. Wędkarze z koła PZW nr 2 zapraszali do wspólnego łowienia ryb i opowiadali o swojej pasji. Fundacja Dobro Kultury otworzyła mobilne muzeum Słubic i zachęcała do rozmów o historii.

Podobne tematy poruszało niemieckie stowarzyszenie My Life – Erzählte Zeitgeschichte, które promowało ideę spisywania biografii i rozmawiania o swoim życiu. Artyści ze stowarzyszenia Kunst an der Grenzen opowiadali o swojej twórczości. Podobnie Orchester der Frankfurter Musikfreunde.

Oprócz organizacji pozarządowych z dwumiasta, w kolorowym miasteczku wystawiły się również spółdzielnie socjalne, które w ostatnich latach powstały dzięki pomocy Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze (prowadzonego przez naszą fundację).

Spółdzielcy opowiadali o sobie i oferowali swoje produkty i usługi. Ich propozycje były bardzo różnorodne! Zielone Oko sprzedawało ręcznie szyte torby, Miętowy Królik różne przytulanki, Cuda-wianki tabliczki i najróżniejsze różności z drewna, Kuźnia z Pasją ozdobne miseczki i talerzyki z gliny, Dalej Razem swoje słynne paluszki gryczane, Neonwood pokazał fajne bujane leżaki… A Zagroda Leśna przywiozła swoje zwierzęta, które bardzo chętnie dosiadali i głaskali najmłodsi uczestnicy imprezy.

Oprócz tego słubickie Żywioły zapraszały do malowania OWES-ołych toreb, a Kreartywni na warsztaty twórcze, wspomniana kuźnia malowała buźki, po miasteczku chodził Miś Puchatek z Pani Sowy, którego witały nie tylko dzieci, Life in Run pokazało, jak smaczne może być zdrowe jedzenie. A kto chciał, mógł spróbować przejechać się tandemem od Spółdzielni Socjalnej MY z Lubniewic. Oprawą imprezy zajęła się Spółdzielnia Socjalna WeDo Studio.

To naprawdę w wielkim skrócie! Oprócz tego była to doskonała, wakacyjna okazja do tego, żeby poznać się nawzajem, porozmawiać, zainspirować. Cieszy nas, że działacie z pasją, że macie w sobie tyle energii!

Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć przygotowanej przez WeDo Studio.