Ważny temat: wolontariat

Podczas kolejnego „Podwieczorku Obywatelskiego” poruszony zostanie temat istotny dla wszystkich organizacji pozarządowych, czyli wolontariat. A może lepiej określić go innymi słowami: dobrowolna, bezinteresowna, pełna zaangażowania praca na rzecz innych – która jest podstawą działania każdego NGO’sa.

„Podwieczorek Obywatelski” pt. „Wolontariat w organizacjach” odbędzie się 23 sierpnia o godz. 17.00 na plaży Prowincji.

– Na spotkanie zapraszam przedstawicieli słubickich organizacji pozarządowych, którzy współpracują z wolontariuszami, ale również te osoby, które chciałyby włączyć się w ich działania, zwłaszcza seniorów i młodzież  – mówi Marta Stachowska, opiekunka Sektora 3 Słubice działającego przy Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, który jest organizatorem podwieczorków (w ramach projektu finansowanego przez gminę Słubice).

Dlaczego ten temat jest taki ważny? – Organizacje zazwyczaj znają przepisy, ale nie zawsze wiedzą, jak stosować w praktyce niektóre zapisy, np. te związane z ubezpieczeniem wolontariuszy – mówi Agata Fogel, animatorka z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze, która będzie prowadziła spotkanie.

Dlatego przedstawi przede wszystkim kwestie formalne – to, jak prawo reguluje współpracę organizacji z wolontariuszami, kto może korzystać z ich pracy (i jak ma się to do członkostwa w organizacji), jak zawierać i rozwiązywać porozumienia wolontarystyczne, jak wyceniać pracę wolontariusza, co z ubezpieczeniami (zdrowotnym, NNW i OC) oraz jak postępowanie w razie wypadku.

Fogel dodaje, że nie mniej ważne są „miękkie” zagadnienia związane ze współpracą organizacji z wolontariuszami, takie jak motywowanie czy zarządzanie ich pracą. O tym również będzie mowa podczas spotkania.

Pomysłodawcą tematu i współorganizatorem podwieczorku jest Fundacja Grupy Pomagamy, która przy wielu swoich akcjach korzysta ze wsparcia wolontariuszy. – Cały czas poszukujemy nowych osób – mówi Robert Tomczak, wiceprezes fundacji. I tłumaczy, dlaczego warto pomagać innym.

– Pomaganie jest wartością samą w sobie i sprawia, że człowiek całkiem inaczej spogląda na świat i siebie samego. Najistotniejszym aspektem jest bezinteresowne działanie na rzecz drugiej osoby. Dzięki niemu mamy okazję dzielenia się tym co mamy. Mogą to być wiedza, umiejętności, a czasem energia do działania – tłumaczy. Dodaje, że jest to również okazja do poznawania nowych ludzi czy nabywania nowych umiejętności. Ale najważniejszy jest „dialog” z innymi ludźmi i wspaniały czas spełniania się dla kogoś innego.

– Zapraszamy do współorganizowania kolejnych podwieczorków również inne słubickie organizacje pozarządowe. Jeśli macie ciekawy temat, którym chcecie się podzielić,  zachęcam do kontaktu – mówi M. Stachowska.

Kontakt:

Sektor 3 Słubice przy Fundacji na rzecz Collegium Polonicum