II Słubicko-Frankfurcki Piknik Obywatelski

Gmina Słubice i Miasto Frankfurt nad Odrą serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców obydwu miast na Drugi Słubicko-Frankfurcki Piknik Obywatelski. Wydarzenie odbędzie się w ramach Europejskiego Święta Sąsiadów w piątek, 12 maja 2023r. od godz. 17:00 do godz. 20:00 na Placu Sybiraków w Słubicach.

Tematem przewodnim tegorocznego pikniku będzie ekologia w Dwumieście – wizja przyjaznego środowiska, atrakcyjnego i wspólnego Dwumiasta. Dla mieszkańców w każdym wieku przygotowane będą warsztaty ekologiczne prowadzone przez polskich i niemieckich fachowców:

1. „Ekologia na co dzień – Co mogę zrobić na swoim balkonie, w swoim ogrodzie lub na placu zieleni przed swoim blokiem?” Podczas warsztatu uczestnicy będą mogli przekonać się, że idea ogrodnictwa zero waste jest możliwa i całkiem prosta. Będzie możliwość zdobycia wiedzy niezbędnej do prowadzenia własnego ogródka czy zieleni na balkonie.
  2. „ Mój recykling- drugie życie dla przedmiotów”. Stare, zużyte lub uszkodzone przedmioty zazwyczaj uważa się za zbędne, dlatego szybko lądują w koszu. Tymczasem w wiele z nich można tchnąć nowe życie, zamieniając je w coś wyjątkowego. Tworząc domowe ozdoby z „odpadów” zadbamy o przyrodę oraz  rozbudzimy wyobraźnię. Idealne warsztaty dla całych rodzin– praca nad wspólnym dziełem dostarczy mnóstwa frajdy i satysfakcji.

Na pikniku nie zabraknie również dyskusji o pomysłach i oczekiwaniach mieszkańców na temat zieleni w naszym Dwumieście.  Uczestnicy pikniku jako pierwsi będą mogli zapoznać się z wynikami ankiety obywatelskiej, która dotyczyła pomysłów zebranych na  pierwszym pikniku we wrześniu 2022 roku. Chętnie podzielimy się z Państwem informacjami o innych projektach realizowanych w Dwumieście. Wydarzenie prowadzone będzie w języku polskim i niemieckim.

Dla uczestników przygotowane zostaną potrawy z grilla w tym również dania wegetariańskie. W ramach integracji i wymiany doświadczeń kulinarnych prosimy o przyniesienie także własnych potraw, którymi chcielibyście się Państwo podzielić z innymi uczestnikami.  Będzie do tego przygotowany specjalny stół. Dla najmłodszych zaplanowano dmuchany zamek oraz lody.

Piknik realizowany jest w partnerstwie: Gmina Słubice, Miasto Frankfurt nad Odrą, Arbeiten und Leben in historischen Gebäuden gGmbH, Quartiersmanagement Innenstadt-Beresinchen, polsko-niemieckie stowarzyszenie obywatelskie „Unsere Miasto-Nasze Stadt” e.V. oraz Fundacja na rzecz Collegium Polonicum w Słubicach. Projekt finansowany jest w ramach programu „Common Ground” Fundacji Roberta Boscha.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji / Frankfurt (Oder) (frankfurt-oder.de)

Sąsiedzki, rodzinny, piknik i transgraniczny rozwój miejski na świeżym powietrzu – serdecznie zapraszamy!